Firma

Wyroby ze sklejki

 

Drewno świetnie nadaje się zarówno do cięcia jak do grawerowania laserem, niestety nie każde. Rodzaje drewna oraz jego pochodnych, które poddają się obróbce laserem to przede wszystkim drewna o niskiej zawartości żywic: bukowe, cedrowe, balsa, szlachetne, fornir, olchowe, sklejka oraz MDF i korek. Im większa zawartość żywicy w drewnie tym gorzej się tnie laserem ze względu na przypalenia, a czasem nawet zwęglenia krawędzi.

Drewno to materiał naturalny występujący w bardzo wielu postaciach. Różni się gęstością, rodzajem włókien i zawartością żywicy, czyli w praktyce twardością dlatego w zależności od rodzaju drewna stosuje się różne moce lasera oraz prędkości przejścia. Utrudnia to nieco wycenę prac, gdyż dla każdego projektu oraz rodzaju drewna musimy przygotować indywidualna wycenę. Nie jest to jednak dla nas żaden problem. Wystarczy podesłać projekt i określić rodzaj drewna. W przypadku drewna, którego jeszcze nie obrabialiśmy będzie także potrzebna próbka do ustawienia lasera.

Grawerowanie i cięcie laserem drewna

Laserowe cięcie i grawerowanie drewna pozwala na uzyskanie precyzyjnych i gładkich kształtów i krawędzi. Dzięki zastosowanemu w naszych laserach nadmuchowi sprężonego powietrza oraz wysokiej mocy (szybsze cięcie) krawędzie są znacznie mniej przypalone niż w laserach niskiej mocy. Za pomocą lasera CO2 można wykonać w drewnie wszelkiego rodzaju tabliczki, zaproszenia, skomplikowane projekty graficzne, ramy, obudowy, opakowania czy nawet figurki 3D. Warto także wspomnieć, że podczas grawerowania drewna w miejscach grawerowanych uwypukla się często struktura drewna dając ciekawe efekty.

Jednym z najpopularniejszych materiałów drewnopochodnych używanych do grawerowania i cięcia laserem jest sklejka. Najlepiej brzozowa sucho-trwała. Sklejki wodoodporne są klejone specjalnym klejem żywicznym lub syntetycznym, który pod wpływem lasera mocno się zwęgla, często uniemożliwiając całkowicie cięcie. Sklejki iglaste są z kolei nieco mniej trwałe i kruche. Sklejka jest wdzięcznym materiałem do cięcia i grawerowania laserem, dlatego najczęściej to na niej pracujemy. Wykonujemy z niej różne pudełka, dekoracje, napisy, czy nawet bardziej skomplikowane kształty. 

Grawerowanie laserem sklejki daje bardzo ładne efekty i choć zależą one od rodzaju sklejki (zawartość żywicy, rodzaj drewna) to zazwyczaj napis lub grafika wychodzą dosyć ciemne i kontrastowe. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać grawerując sklejkę bejcowaną lub lakierowaną. Jeśli bejca lub lakier są ciemniejsze od sklejki to grawerowany napis czy grafiką wyjdą jaśniejsze, w kolorze sklejki dając ładny kontrast. Kilka przykładów grawerowania oraz cięcia drewna przedstawiamy poniżej:

1. Pojemniki/skrzynki

 

2.Kalendarze

 

3. Podkładki pod kubki

 

4. Zdjecia, widoki, ramki

 

5. Pamiątki okolicznościowe

 

6. Breloki do kluczy

 

7. Dyplomy, podziekowania

 

8. Ozdoby świąteczne

 

9. Grawerowanie tralek

 

10. Grawerowanie frontów meblowych

 

11. Ekspozytory

 

12. Organizery

O nas

W 2019 roku powołany do życia został kolejny dział naszej firmy zajmujący się usługami grawerowania i wycinania ploterami laserowymi dla branży meblowej, motoryzacyjnej oraz budowlanej. Nasi projektanci tworzą własne wyroby i wzory, a także dostosowują wzory do potrzeb klientów. Posiadane przez nas urządzenia zapewniają wysokiej jakości grawerowanie i wycinanie